Jak se konečně naučit fotit

Během doby, kdy jsme byli kvůli lockdownu většinou „zavření“ doma a nemohli jsme nikam chodit, řada z nás začala hledat nové koníčky a záliby. Pokud jste si řekli, že se chcete naučit fotit, nebo už nějaké zkušenosti máte, ale chcete se zlepšit, tak toto je článek pro vás.

Stačí pochopit, jak přístroj funguje

Hodně lidí si myslí, že když začnou číst manuál a budou se snažit pochopit, jak fotoaparát funguje, tak zjistí, že je to naprosto marné. Je to z toho důvodu, že manuál je vyrobený pro někoho, kdo ví, co hledá a má mu poradit.
Také byste měli vědět, že ke složitosti fotoaparátů značně přispívají i samotní výrobci, kteří se vás snaží nalákat na přehnané funkce, které jsou vám ale v reálu obvykle k ničemu.

Musíte zjistit, jak vzniká fotografie

Je jedno, jaký máte přístroj, ale u všech musíte nejdříve pochopit, jak vzniká fotka a jak docílit ostré fotky. Je to jednoduché, aby fotka vznikla, musíte objektivem na čip pouštět světlo. Tato doba, po kterou světlo „kreslí“ obrázek, se nazývá čas. A to ovlivňuje, proč jsou některé fotky rozmazané a jiné ne.

Musíte mít alespoň tušení, co se uvnitř děje

Hodně lidí si kupuje drahé fotoaparáty, aby nemuseli nic řešit, ale tak to nefunguje. Vy vždy musíte alespoň trochu vědět, co se uvnitř vašeho fotoaparátu děje, jinak se fotit nedá. Stačí brát na vědomí tři proměnné, které se vždy podílejí na tom, jak fotka dopadne. Těmi proměnnými jsou čas, ISO a clona, a musíte alespoň trochu tušit, jaké hodnoty mohou nabírat.

žena fotografuje

Bez ISO to nejde

ISO znamená citlivost a nastavovat se dá většinou v číselné řadě 100, 200, 400, 800, … Čím vyšší ISO je nastavené, tím citlivěji se čip chová. Nejdůležitější však je, že čím více zvyšujeme ISO, tím více dovolujeme čipu chovat se citlivěji, a můžeme fotit kratším časem a dosáhneme toho, že fotky jsou nerozmazané. Vyšší ISO na druhou stranu také znamená více tzv. šumu v obrázku (bude méně kvalitní).

Prozkoumejte, co všechno umí

Focení je velmi jednoduché v tom, že stačí zmáčknout jeden čudlík a je hotovo. Tedy takhle jednoduché to je v případě, že fotoaparát ví, co fotí, a sám se nastaví. Ve většině případů tomu ale tak není a vy musíte vědět, jaké všechny režimy jsou k dispozici a který je nejvhodnější.

Jak poznat dobrou fotku?

To může být velmi subjektivní. Někomu se jedna fotka líbí a myslí si, že je dobrá, druhému se vůbec nelíbí. Ale většina fotek, které se líbí všem, jsou ty s příběhem, nebo ty, které v nás vyvolávají nějakou emoci.
Pokud se chcete zdokonalit ve focení, poradit jaké nakoupit vybavení a dostat dobré rady, tak můžete vyzkoušet fotokurz, kde se všechno naučíte. A aby toho na vás finančně nebylo moc, tak je tu pro vás krátkodobá půjčka.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články