Pročistěte svou mysl a zároveň svůj příbytek

V současné době trávíme ve svých domovech více času, než bylo dříve obvyklé. Cestou ze zaměstnání se krátce zdržíme v obchodě dokoupit zásoby a spěcháme domů. Kina, divadla, výstavní sály jsou zavřené anebo se nám ani nikam z důvodu bezpečnosti nikam nechce. Ale jak jsme doma, najednou si více všímáme a začínáme vnímat nepořádek, který vzniká i naší nižší produktivitou. Jsme unaveni, s depresivními či úzkostnými pocity, mnohdy znechuceni situací, která na nás doráží ze všech sdělovacích prostředků.

výměna myšlenek

A to je právě ten pravý čas na změnu. Začtěte se do knihy věhlasné japonské specialistky na úklid Marie Kondo, která přišla s ideou – nepořádek pryč už navždy. Nejde jen o to, že váš domov uklidíte, ale především jde o úklid vaší mysli a nový pohled na věci, kterými se obklopujete. Kniha, jež se stala světovým bestselerem „Zázračný úklid – pořádek jednou provždy“ pojednává o prostoupení vašich myšlenek na povrch a novém způsobu vnímání.
Metoda, která se nazývá KonMari není o nárazovém úklidu, ale jednorázovém a komplexním. Jde krom jiného i to, že každý člen domácnosti bude mít striktně stanovené své úložné boxy. Nepleťte si to se škatulkováním. Důležité je, že každá věc bude mít předem určené místo, protože jakmile ji necháme bez dozoru a bez „domova“, pak se automaticky začne vršit okolo ní nepořádek. Nebude mít kam patřit. A pokud věci jen přemisťujeme, vyvoláváme v sobě planou naději, že jsme uklidili.

rodinný domek se srdíčkem nad vchodem

Patrně tato nová metoda nebude pro všechny, alespoň ne pro volnomyšlenkáře. Vy totiž musíte bezpodmínečně dodržovat všechny postupy, které jsou stanoveny v knize a přesně podle posloupnosti. Jen tak dojdete ke kýženému cíli. Ale stojí to za změnu. Najednou zjistíte, že se vám lépe dýchá, když se oprostíte od věcí, které byly opředeny pavučinami nefunkčních vzpomínek, jen jste je trpěli ze zvyku nebo z nostalgie.
Začíná se čistkou oblečení, pak přijdou na řadu knihy, papír a dokumenty, elektronika a kuchyňské vybavení, a nakonec se budete loučit s předměty, které vyvolávají vzpomínky a sentiment.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články