Jak se správně stravovat

Máme čtyři roční období: Jaro, léto, podzim a zimu, ale v současné době nám defacto splývají v jedno. Zimy už nejsou takové, jako bývaly a jaké pamatují naši prapředkové, léto se stává někdy až nepříjemné šíleně vystoupenými stupni na teploměru a my jsme jaksi zmatení a už ani někdy nevnímáme, jaké je zrovna roční období. A podle toho se také stravujeme. Téměř jsme zapomněli, že se máme stravovat jinak v zimě než například v létě. Proto, navraťme se ke svým kořenům a začněme více přemýšlet nad tím, co a jak jíme. Je to sice okřídlené úsloví, ale stále má svou platnost. Někdo zajásá, že si může dnes koupit kdykoliv a jakékoliv ovoce, zvláště dovezené z tropických krajin.

jablka a hrušky na talíři

Takové mango, mandarinky a pomeranče nakupuje vlastně celý rok, ale pamatujte na to, odkud tento druh ovoce pochází a kde se mu dobře daří? V tropech. A to něco znamená. V tropech rostou a vytvářejí své citrusové plody stromy, které dávají místnímu obyvatelstvu velký dar. Plody citrusů totiž ochlazují organismus, a proto rostou zrovna v teplých oblastech. Takže požívání citrusů v době letních veder je na místě, ale není nezbytné se jimi zásobovat i v zimě.

jablečný voňavý koláč

Naopak v zimě bychom měli jíst „zahřívací“ potraviny jako jsou kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel a také je výtečná dýně na všechny způsoby. Stejně tak bychom se v zimě měli předzásobit kvašenou zeleninou, která je velmi snadná na přípravu a poskytne vašemu tělu nezbytné enzymy a váš organismus a vaše střevní mikroflóra si bude lebedit. V zimě taktéž zařazujte brambory, růžičkovou kapustu, bílé zelí, kdo může, pak i česnek a cibuli. Výborný je také pórek. A z ovoce to, které je vypěstované v našich zeměpisných podmínkách, například jablka a hrušky a další. Jen tak si uchováme zdravou mysl a zdravé tělo a zdravý rozum. Naučte i vaše dětí jíst vhodné ovoce a zeleninu. Děláte to pro jejich zdraví.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články