Začínáme sázet

Stále čekáte na jarní dny, kdy se budete moci konečně vrhnout na zahradu? Máme pro vás skvělou zprávu. Je ten pravý čas, kdy začít s výsadbou některých druhů zeleniny. Konec února a začátek března je ideální doba, kdy se na to můžete vrhnout. Můžeme vysadit různé druhy rajčat a paprik. Stejně tak bylinky. Petržel, pažitku, tymián, bazalku a další. Rozhodně nedáváme výsev ven. Necháme ho doma. Dokud nepřejdou všechny mrazíky a nejsou rostliny připravené jít do záhonů.

rajčata

Co budeme potřebovat? Nebojte, nebude toho moc jen to nejdůležitější. Rozhodně budete potřebovat semínka sazenic. Ty můžete koupit v zahradnictví nebo ve větších obchodních domech. V tuto dobu jich budou plné regály. Stačí si jen vybrat ty pravé právě pro vás. Dále budeme potřebovat zeminu. Nejideálnější je koupit substrát pro výsev. Budete mít jistotu, že vaše semínka budou mít dostatečné množství potřebných látek, které jsou v takových půdách přidány. Pak už jen vhodné misky nebo malé pařeniště, do kterého semínek vysázíte. Můžete mít speciální výsevné nádoby, které budou tvořeny jednotlivými chlívečky na každé semínko. Většinou jsou vyráběné z plastů a mají plastový kryt, Díky, kterému docílíte ideální vlhkosti a vzdušnosti pro růst rostlin.

výsev

Když takové misky nemáme, vůbec to nevadí, stačí nám schované kelímky od jogurtů, do kterých uděláme ze spod dírky, aby si zemina mohla brát dostatek vody. Stejně tak mohla přebytečná voda odtékat. Kelímky s hlínou a semínky přikryjeme sáčkem, abychom dosáhli dostatečné vlhkosti. Nesmíme ho ovšem úplně utěsnit, aby nám zemina nezačala vlhkostí plesnivět. Musí mít dostatek vzduchu. Je dobré když substrát namícháme s perlitem, který zajistí provzdušněnou půdu a dostatek vlhkosti. Dokáže nasát vodu, kterou postupně uvolňuje. Budeme mít jistotu, že jsme pro své zvolené rostlinky udělali maximum. Pak už jen čekáme, až nám začnou lézt první lístky. Pozorování, kdy už to konečně bude, je zábavné.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články