To chce uvolnit krční páteř

Problém se zatuhlou krční páteří pociťuje každý a zejména pokud jeho zaměstnání je především sedavé a pracuje několik hodin u počítače nebo sedí za volantem. Je ale pravdou, že potíže s krční páteří mají i osoby, které nosí nevhodnou obuv, například jehlové podpatky, těžkou tašku v ruce nebo hozenou na stejné rameno. Problém může vzniknout i z nachlazení nebo průvanu a horší je to o to víc, když jste zpocení. Pokud nějaký problém, bolest nebo ztuhlost pocítíte ještě dříve, než propukne v nehybnost a daleko větší nesnesitelnou bolest, která proniká až do hlavy, tak můžete vyzkoušet některé praktiky pro uvolnění.

krční páteř – lebka

  • Teplo – vyzkoušejte si bolavé nebo ztuhlé tělo nahřát. Krční páteř bezpochyby má ráda suché teplo a tak jí ho dopřejte v podobě ideálního gelového sáčku. Ten se dá velmi dobře ohřát ve vodě nebo i v mikrovlnné troubě. Nejlepší je teplota okolo 50°C, kdy se budou svaly pěkně postupně prohřívat. Dobrá je i elektrická dečka.
  • Masáž – od napětí a bolestí si můžeme pomoci i sami jemnou masáží a postupně tak uvolňovat ztuhlé svalstvo nebo se můžete rovnou zaměřit na ztvrdlé místo. Samozřejmě ideální je odborná masáž, ale ta ihned není dostupná. Nicméně preventivně je třeba se objednat k dobrému masérovi, který odhalí i jiné příčiny, proč je například bolestivá krční páteř.
  • Protahovací cviky – i ty jsou naprosto skvělé na uvolnění krku. Lze se pozvolna uklánět, hlavou do stran, pomalu s ní rotovat kam to jen půjde, předklánět a zaklánět. V každé té poloze chvíli posečkat, prodýchat bolest a prakticky s výdechem ji poslat pryč. Nezapomeňte procvičit obě dvě strany.

masáž krku

Bolesti přetrvávají

I to se může stát a poté je třeba se obrátit na lékaře, který pravděpodobně doporučí fyzioterapii, kde se naučíte odborné cviky a příště když přijde bolest, tak budete vědět, jak s ní zatočíte. Případně pomohou injekce na uvolnění nervů či svalů, kdy jste vše nechali dojít příliš daleko. Naštěstí nic není ztraceno. 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články