Podběl – pomocník nejen při nachlazení

Býváte na podzim a v zimě často nachlazení a nechcete každou rýmičku nebo kašlík řešit léky? Možná vám přijde vhod vydat se cestou přírodní léčby. S nachlazením si mohou poradit třeba bylinkové čaje. A nemusíte se bát nepříjemné chuti. Pokud vám bylinky nebudou vyhovovat, můžete si čaj osladit, ideálně medem, který má také léčivé účinky.

podběl lékařský

Podběl jako skvělý pomocník během nachlazení
Vsaďte na osvědčenou bylinku, která je skvělým a nepostradatelným pomocníkem během nachlazení – podběl. Ten má léčivé účinky a zklidní vaše dýchací cesty. Vyzkoušet můžete čaj z květů anebo z listů. Buďte připraveni a na jaře si nasbírejte květy, které usušte a v zimě je pak budete mít k dispozici na čajový výluh.
Jak květy, tak i listy podbělu obsahují slizové látky a flavonoidy. Listy pak obsahují vitamín C, draslík, vápník a zinek.
 
Příprava čaje:
Výluh z podbělu připravíte jednoduše. 2 – 3 lžičky nasušených květů, listů, případně kombinace obojího zalijte 250 ml studené vody a přiveďte k varu. Směs povařte po dobu pár minut, následně odstavte a nechte cca 10 minut louhovat. K oslazení a pro lepší chuť použijte lžičku medu.

čaj
 
Na kašel jako stvořený
Zbavit se kašle bývá někdy během na dlouhou trať. Pokud si ovšem vezmete na pomoc čaj z podbělu, můžete dobu léčení podstatně zkrátit. Čaj podporuje vykašlávání a zklidňuje podrážděnou sliznici. Účinné látky v něm také působí protizánětlivě. Látky obsažené v podbělu pomáhají uvolňovat hleny a podporují funkci horních cest dýchacích. Pomáhá tak i při astmatu.
Pokud vás tedy trápí úporný a nekonečný kašel, čaj z podbělu s medem vás postaví na nohy a dostane vás z nejhoršího.
Jak se říká „Všeho s mírou“
Pozor ovšem na dlouhodobé užívání. Jak květy, tak i listy této byliny obsahují totiž škodlivé alkaloidy. Některé mohou mít toxický účinek a nepříznivě tak působit na játra.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články