Ložnice, koupelna a sauna ve skandinávském stylu

Inspirace do ložnice

Klasický skandinávský styl je vždy orientovaný na nízké postele, které jsou jen několik centimetrů nad zemí. Důraz je kladený hlavně na pohodlí. V poslední době se prosazuje trend dvojité matrace, čímž se plocha postele trochu zvedá. Povlečení je z přírodních materiálů, bavlněné v různých úpravách, dobře vypadá i len. Vše ve světlých a teplých tónech. Bílá postel může být oživená nějakou výraznou barvou, například červenou nebo zelenou. Hravě působí malé barevné polštáře. Vítané jsou geometrické vzory.
Převládajícím materiálem pro zařízení ložnice je samozřejmě dřevo. Ložnice nemusí mít nutně šatní skříň. Styl přeje otevřeným úložným prostorům. Praktické jsou stojany na pověšení oblečení, žebříky, proutěné koše, regály a police. Není zde místo na zbytečnosti a shromažďování nepotřebných věcí. Výhodou takových volných místností je jednoduchý úklid.

ložnice v podkroví

Sauna

Jak je známo, severní země milují saunování, a tak saunu najdete prakticky v každém domě. Nejde o žádnou okázalou místnost. V těchto zemích jde výhradně o účel sauny. Své místo má často v suterénu nebo dokonce na zahradě.  K tomu se u nás zatím ještě fanoušci skandinávského bydlení nedostali. Sauna je ovšem výborným způsobem, jak dostat z těla škodliviny a prohřát organismus. Posiluje obranný systém a má velký vliv na nemoci horních cest dýchacích. Střídání teplého a chladného prostředí spouští v těle příznivé biologické procesy.
V současnosti není potřeba sauny složitě budovat, dají se koupit už hotové modely, které se jen instalují.

jednoduchá ložnice

Koupelna

Sauna může být prakticky i v blízkosti koupelny. Ani v koupelně se nemusíte vzdávat použití dřeva. Některé druhy dřeva jsou pro takové prostory velmi vhodné. Můžete zkusit třeba teakové dřevo. Skříňky a úložné prostory jsou otevřené, místo klasických zásuvek poslouží různé košíky a úložní boxy a vybavení je opět zredukováno na potřebné věci. Nemělo by chybět velké zrcadlo.
Pokud máte potřebu dekorací, dobře poslouží jak v koupelně, tak v ložnicí, zajímavá pokojová květina v dekorativním květináči nebo v obalu, který může být opět z přírodních materiálů, jako je proutí, ratan, rákos.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články