Orgán, který nikdy neodpočívá

Srdce přepumpuje každý den až 7 000 litrů krve a za celý život provede víc než 2,5 miliardy úderů. To je až neuvěřitelné, co zvládne. Přesto mu častokrát věnujeme pozornost, až mu dochází síla nebo v tom horším případu, již došla. Infarkt, arytmie, vady srdečních chlopní to nejsou jediné jeho slabosti a nebezpečí pro každého jedince. Velmi vážným onemocněním je srdeční selhání.
Musí se mu nechat, že to ale umí, není totiž na první pohled poznat, přichází velmi plíživě a snaží se vypadat nenápadně. A příznaky? Inu tělo je dává najevo, ale my nad nimi mávneme jen rukou. Že se zadýchám? Není divu, vždyť je to dálka nebo do kopce. Oteklé nohy? No však také na nich pořád stojím, tak co je na tom divného. Nějaké kilo navíc? Tak už taky nejsem tak mladého věku. A můžeme pokračovat ve výčtu další omluv a výmluv. A rozhodně se jedná o varovné signály, které jednou promluví velmi přímo, kdy již bude pozdě.

pulzy

Zdravý životní styl

To je přesně to, co potřebuje každý a navíc vůbec není špatné ho zkombinovat se správným jídelníčkem.
Pár rad se vždycky hodí:

  • Omezit tučné jídlo a uzeniny, samozřejmě některé je třeba vůbec dobré vyřadit.
  • Do jídelníčku zařadit drůbež a ryby. Ideální jsou mořské ryby, jako je makrela, sleď, sardinky, tuňák atd.
  • Rostlinné oleje udělají dobře tělu i srdíčku. Olivový, řepkový, lněný a sezamový. Proč zrovna tyto? Jsou totiž lisované za studena a tím jsou stravitelnější a výživnější.
  • Zelenina je velmi přínosná, avšak předně je dobré se soustředit na rajčata, brokolici, špenát a česnek.
  • Ovoce se musí pečivě vybrat, ale s jablíčky se nikdy chyba neudělá, protože posilují cévy a upravují hladinu cukru. Grepy a především červené snižují hladinu cholesterolu. Hroznové víno je nositelem antioxidantů.
  • Ke svačince se vyplatí oříšky nebo olejnatá semínka.
  • Je třeba omezit solení, zapomenout na kouření a alkohol. 

zdraví – rodina a srdce

Velmi důležitý je pohyb, především svižná chůze a tu zvládne každý. Není radno čekat, až dojde k selhání srdíčka, se změnou může totiž začít každý a hned.  

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články