Make-up používali už staří Egypťané

Jen málokterá žena se neobejde bez takové nezbytnosti, jakou je make-up. Tento doplněk ženské krásy ale rozhodně není ničím novodobým. Jeho používání bychom mohli vystopovat až do starověku. A kde jinde bychom ho měli hledat nežli ve starém Egyptě. První kosmetika tohoto druhu se používala už dokonce tři tisíce let před Kristem.

make-up

  • Vzhledem k náročným životním podmínkám, kterým vévodilo především slunce a sucho, bylo nutné pokožku stále hydratovat a vyživovat.
  • K tomu sloužily všelijaké masti a krémy.

Mazání těla, obličeje i očních víček, ale nebylo pouze doménou vyšších vrstev. Vhodná ochrana pokožky byla důležitá i u chudého obyvatelstva. Ti k ochraně před slunečními paprsky používali většinou oleje. A to ženy, muži i děti.

Do Evropy se dostala kosmetika s křížovými výpravami

Stejnou rovnoprávnost jako v péči o pokožku těla, měli obyvatelé Egypta i v otázce líčení. Make-up byl naprostou samozřejmostí všech tří skupin egyptského obyvatelstva (mužů, žen i dětí). Na horní víčko se nanášela zelená barva, která mohla dosahovat až ke kořeni nosu. Oční linky se řešily silnými černými čarami, které lemovaly celé oko. Na vnějších okrajích oka dosahovaly až ke spánkům. Rty se líčily sytě červenou barvou.

  • Pokud bychom nahlédli do středověku, pak bychom zjistili, že tady se líčení příliš nenosilo.
  • Přelomovou dobou byly první křížové výpravy, ze kterých bojovníci přiváželi jako kořist luxusní parfémy a exotické produkty, ze kterých se vyráběly kosmetické potřeby.

    • Kromě jiného i make-up.

Líčení, tak jak ho známe v podstatě i dnes, se začalo používat v období renesance.Rozhodně ale nemělo s líčením Egypťanů nic společného. Renesanční doba vyžadovala jemnost a decentní styl.

matný makeup

  • Ale ani tady doba nezapomínala na muže.
  • Ti urození používali také make-up.

    • Jen se o tom tolik nemluvilo.

Základem byl především pudr, kterým se ale rozhodně nešetřilo.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články