Otázka stylu: skandinávský nábytek

Jednoduchost a útulnost

Kdo by nechtěl útulný domov, díky kterému se budete cítit bezpečně a komfortně, v útulném a teplém zázemí. Tento trend bydlení se stává stále populárnější právě proto, že s extrémní jednoduchostí a přirozeností dokáže vytvořit tuto konkrétní atmosféru. Další velká výhoda skandinávského stylu zařízení interiéru je bezpochyby ekonomická nenáročnost, která vám umožní svobodnější vyjádření vašich přání bez omezení toho, na co máte a co si můžete dovolit.
V každém případě základ a podstata domova zařízeného v moderním stylu, je nábytek z čistých a přírodních materiálů s čistou a jemnou estetickou hodnotou.

dřevo v domě

Dřevo jako základ

Nejpoužívanějším materiálem je dřevo. Dalším důležitým aspektem je použití světlých odstínů. Jasné barvy použitých přírodních materiálů jsou kombinované hlavně s bílou, krémovou, béžovou nebo šedou. Tato kombinace světlých barev je přirozená a také praktická. Země severní Evropy, jako jsou Norsko, Švédsko, Finsko, zažívají velmi dlouhé a tuhé zimy s velmi malým množstvím přirozeného světla během dne, proto jsou barvy v domě co nejsvětlejší. Stejně jako mají důvod barvy, jsou vítané praktické i větší otevřené prostory v domě, protože lidé se v zimě setkávají hlavně uvnitř obydlí a tráví zde velkou část roku. Styl tohoto bydlení si oblíbilo již mnoho lidí, a to nejen v chladných oblastech.
Nábytek ve skandinávském stylu působí jednoduše, přirozeně, často využívá geometrické tvary. Hodně prostoru může zůstat bez nábytku, aby v pokoji zůstala vzdušná atmosféra, plná klidu a svěžesti.

dřevěný nábytek

Podlahy

Velký význam v tomto stylu mají podlahy, které tvoří jeho součást. Měly by být ze dřeva, nejlépe z klasických prken. To by neměl být problém, protože takové podlahy se u nás v minulém století běžně dělaly a sloužily dobře. Dřevo je krásné na pohled, teplé na dotyk a je výborný izolant. Neméně důležité je i zpracování dřeva. Tento styl prosazuje dřevo v co nejpřirozenější podobě s co nejmenším ošetřením.
Ve skandinávském bydlení se využívá k odpočinku hodně podlaha, což vychází z toho, že v místnosti bývá krb, a tak si lidé pro chvíle odpočinku volí podlahu v blízkosti krbu, kam sálá teplo. Na podlaze jsou často měkké podložky, koberce, polštáře a nízký stolek. V prostoru nesmí chybět proutěný koš na dřevo.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články