Mít kde bydlet je základ

Jako děti si užíváme bezstarostného dětství a ani nás nenapadne, že mít kde bydlet je důležitou věci v našem životě. Běžně odbíháme z domova, práskneme za sebou dveřmi, neřešíme, zda něco svou neopatrností rozbijeme. Vždyť to táta zase spraví. Bereme domov za místo, kam se rádi, i když možná v pubertě neradi – vracíme. Až časem, když dospějeme, si možná začínáme více všímat a slovo domov získává jinačí kalibr. Ale pořád bereme vše jaksi automaticky. Doma je vždy teplo, teče teplá voda, o nic se nemusíme zasloužit. Lednice je stále plná a opět bez našeho přičinění, naopak s naším přičiněním se lednička pomalu ale jistě vyprazdňuje stejnou úměrou, jakou se nacpávají naše bříška.

mladá žena přemýšlí o bydlení

Až jednou vyletíme z domova na internát, na kolej, do podnájmu a najednou začneme zjišťovat, že nic není zadarmo. Sice bydlíme, ale luxus, jaký jsme měli doma od maminky, už nám nikdo v naší dospělosti nezařídí a musíme se začít starat sami. Ani ta lednička se sama od sebe nenaplní. Bohužel. Ale stále penízky na bydlení nepotřebujeme. Jako studentům nám rodiče přechodné bydlení – někdy i rádi – platí.
Ale jednou už konečně dostudujeme, zamilujeme se a ejhle, začínáme shánět bydlení. Mamánkové se vracejí k rodičům. Někteří rodiče je uvítají s otevřenou náručí, jiní se skřípajícími zuby, ale o bydlení májí opět postaráno.

stavba domu stojí peníze

Ti odvážnější se pouštějí se svou životní láskou do stavby domu anebo alespoň jdou spolu do podnájmu. Chceme být stále spolu a dokážeme si odepřít i tu vysněnou dovolenou u moře. I dárky pod vánočním stromečkem jsou skromné, protože právě šetříme na první patro zděného domečku. Po večerech si plánujeme společnou budoucnost a je nám hezky. Pokud vydržíme krušná léta stavění, půjček, hypotéčních splátek, jednoho krásného dne se stěhujeme do vysněného domečku, protože mít kde bydlet, je přece základ.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články