Falešní přátelé: jak je poznat

Jako lidé jsme společenské bytosti a vytváříme pouta lásky a přátelství, abychom se vyhnuli pocitu osamocenosti a posílili své sebevědomí. Můžeme však narazit na falešné lidi, jejichž cílem je vztah, který je výhodný jen pro ně. I když je to mnohdy bolestné procitnutí, ne všichni lidé, kteří se vydávají za přátele, opravdu přátelé jsou. A jak takové lidi poznat a vyhnout se zklamání?
Naučit se rozlišovat mezi obohacujícím přátelstvím a přátelstvím z vypočítavosti nám může pomoci dobře si vybrat, s kým chceme trávit svůj čas.

skupina přátel

Falešní lidé
Mluvíme hodně o falešných lidech a pokrytcích. Tato slovní zásoba je v dnešní době velmi aktuální. Neexistují bohužel žádné studie, které by tyto typy lidí dělily do jasných kategorií, někdo může být v některé oblasti svého života velmi upřímný, a přesto může být v jiných ohledech falešnou osobou. Pokrytectví má mnoho tváří a je velmi důležité naučit se je identifikovat.
Vlastnosti falešné osoby
1. Příliš velký zájem
Poznáte člověka a najednou s vámi chce jít všude. Nevíte proč, ale chce o vás vědět všechno, dokonce mu záleží na vašich slabostech. Už to by mělo být varováním. Falešní lidé se snaží co nejvíce ostatní lidi přinutit k otevřenosti, aby odhalili jejich slabosti, a moc dobře vědí, jak s nimi zacházet. Příliš rychle navázané vztahy jsou obvykle známkou falešného přátelství a pouhého předstíraného zájmu.
2. Pořád s úsměvem
Falešní lidé se vždy usmívají. Důvodem je to, že se snaží potěšit ostatní a používají neverbální výraz jako svou strategii. Jelikož nejde o skutečné emoce, lze tento vynucený úsměv identifikovat.
3. Jsou pasivně agresivní
Tato vlastnost pro nás může být velmi škodlivá. Falešný člověk nikdy nepoloží rovnou na stůl to, co ho trápí. Proto se bude vždy snažit, abychom se cítili špatně. Jde o promyšlenou strategii, aby se ostatní cítili nejistě. 
4. Používání nejednoznačných komplimentů
Falešný člověk je schopný tvořit komplimenty, které mají za úkol spíše člověka poškodit. Kamarádka vám pochválí šaty, ale přitom vám opatrně naznačí, že se k vám nehodí. Pochválí vám dítě, ale vzápětí dodá, že se nemusíte bát, protože z toho vyroste.

tři ženy na pláži

Jak rozpoznat falešné přátele?
Je velmi snadné poznat falešného přítele, problém spočívá v tom, že si někdy nechceme přiznat, co je tato osoba zač. Nechceme tomu jednoduše věřit. Takové odhalení znamená osobní zklamání a přináší potíže s hledáním nových přátel z obavy, že to zase nedopadne dobře.
Falešný přítel je ten, kdo vás vyhledá jen z vypočítavosti, něco chce. Nespoléhá na vás s důležitými plány a nemůže se na něj spolehnout, když ho opravdu potřebujete. Je tu jen pro dobré časy a často ve vás vyvolává nejistotu, když jste ve skupině lidí.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články