I lidé nás mohou inspirovat

O tom, že inspirovat se nemusíme pouze různými stavebními nebo uměleckými styly, nás mohou přesvědčit lidé, kteří si šli pevně za svým cílem a nic je na této cestě nezastavilo. Jednou z takových osobností, které se rozhodně mohou nazývat inspirativními, je i americká bioložka Dian Fossey, která se ve svých jednatřiceti letech rozhodla od základu změnit svůj život a vydala se do Afriky, kde měla za cíl zkoumat život goril horských.

gorila a žena

  • Pro ni bylo inspirativním okamžikem setkání se známým primatologem Louisem Leakeym.

Roku 1963 se tedy Dian vydává za svým cílem. Původně tu měla strávit jen pár měsíců nebo možná let. Nakonec z toho bylo let osmnáct. Nejprve zakotvila v Zairu, ale obava z občanských nepokojů ji posunula o kus dál. Její další zastávkou byla Rwanda. Poté, co zjistila, že tohle je to pravé místo na její výzkum, založila zde výzkumnou stanici Karisoke. Bylo to v národním parku Volcanoes.

Gorily přijaly Dian do „rodiny“

Během svého působení v této oblasti se s gorilami doslova sžila. Snažila se pochopit jejich chování i hierarchii, která vládla v jednotlivých tlupách. Dalo by se říci, že i gorily ji přijaly do svého společenství. Dian měla „své“ gorily dokonce pojmenované.

  • Když pytláci zabili jejího oblíbence Digita, rozhodla se proti pytláctví neúprosně začít bojovat.

    • Prvním krokem bylo založení fondu, který byl pojmenovaný na památku Digita.
    • Pak následovala kampaň proti pytláctví a vyvražďování goril.

gorila v přírodě

Přesto, že její boj skončil tragicky, nebyla to rozhodně zbytečná oběť. Svět se konečně mohl dozvědět o nesmyslném vyvražďování goril, kterých rapidně ubývalo.

  • To, co se Dian skutečně krátce po Štědrém dnu roku 1985 stalo, už se asi přesně nedozvíme.
  • Jisté je, že byla ve své chýši nalezena mrtvá.
  • S největší pravděpodobností byla zavražděna pytláky.

Byla pochována v národním parku Volcanoes. Tam, kde založila svou výzkumnou stanici.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články