Oči jako rys

Je pravdou, že s přibývajícím věkem čeká snad všechny jistá změna a zhoršení zraku, ale to není důvod se o své oči nestarat. Skutečně prvními signály jako je pálení, řezání, slzení nebo nepříjemné svědění, nám dávají oči najevo, že se blíží nějaký problém. Důvodů proč se tak děje je skutečně několik. Stejně tak horšení zraku může nastat i v poměrně raném věku jedince, jelikož se jedná o dědičné dispozice. Samozřejmě nelze zapomenout na UV záření a každodenní práci na elektronických zařízeních. Vliv na zrak může mít i řízení automobilu, které je pro některé lidi denní záležitostí. Dobrá zpráva je, že mnohé můžete ovlivnit vy sami a tak nemusí docházet ke katastrofickým scénářům, což je cesta k oslepnutí a podobně.

oční lékař

Co dělat, aby zrak byl stále v pohodě?

  • Určitě nezapomínat na pravidelné kontroly u očního lékaře, které mnohým problémům dokáží předejít. Není dobré k očnímu lékaři zavítat až v době, kdy už je bolest neúnosná nebo delší dobu špatně vidíte. Zkrátka preventivní kontroly jedenkrát do roka jsou ideální pro správnou kontrolu zraku a případné řešení začínajícího problému.
  • Vyzkoušejte oční gymnastiku. Pro zdravé tělo se nám hodí pár cviků na protažení a procvičení všech svalů. To samé platí i v případě očí. Není to nic náročného a provádět se to dá prakticky kdekoliv, aniž by si toho někdo všiml. Stačí tak jednou za hodinu odvrátit zrak od monitoru počítače nebo od jiné souvislé činnosti a pečlivě se zaměřit na něco jiného. Samozřejmě tento princip není vhodný používat při řízení vozidla. Začnete se soustředit na jinou vzdálenější věc a tím si vlastně odpočinete a zároveň procvičíte zrak.

oči

  • Ochutnejte borůvky. Vadí vám, že barví? To skutečně může být nepříjemné, ale na druhou stranu neexistuje mnoho potravin, které by příznivě ovlivnily zrak, právě jako borůvky. Jejich pravidelná konzumace přináší jisté zdravotní benefity. Rovněž pomáhají unaveným očím, chrání buňky očí, podporují dobrý stav rohovky a regenerují. Navíc je nutné přiznat, že konzumace borůvek je velmi prospěšná i v jiných oblastech.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články