Vnitřní žaluzie jsou passé. Trendy jsou elegantní rolety „den a noc“

Obrázek2

Uvnitř budov trávíme většinu našeho času – mnozí z nás až 80 %. Přesto nevěnujeme dostatek pozornosti přirozenému světlu a považujeme ho za běžnou součást domácího koloritu. Přitom bychom se měli snažit o to, aby se kolem nás rozprostíralo v dostatečné intenzitě a nemuseli jsme se v takové míře spoléhat na umělé osvětlení. To mimochodem není pro lidský organismus ani zdaleka tak prospěšné jako přirozené denní světlo, dokonce může být i toxické. Paradoxně však často dochází i ke stavu, kdy potřebujeme sluneční paprsky z interiéru vyhnat. Logicky se proto nabízí otázka, jak světlo efektivně regulovat a nastolit optimální podmínky pro spokojený život. Odpověď známe: látková roleta den a noc!

Současná nabídka interiérové stínící techniky je pestrá. Nezanedbatelná část české populace se navzdory tomu omezuje na tradiční řešení v podobě vnitřních žaluzií nebo látkových rolet. Oba typy sice řeší stínění oken, všem oproti nim mají moderní rolety den a noc několik zcela zásadních výhod. Také jsou k mání v širokém spektru barevných kombinací, snadno se ovládají a jejich pořizovací náklady nejsou nijak závratné; v mnoha ohledech jsou ale o kus dál.

Podobné, a přesto úplně jiné než klasické rolety

Rolety typu den a noc představují to nejlepší, co je momentálně v kategorii interiérového stínění k dostání. Jejich konstrukce se podobá běžným roletám – látka se vysouvá a zasouvá do kazety umístěné nad oknem. Podobu s žaluziemi zase evokují střídající se pruhy dvou materiálů s odlišnými vlastnostmi. A právě díky nim rolety umožňují plynulou regulaci světla, jak ji ještě neznáte.

Princip fungování je jednoduše geniální. Roleta se skládá ze dvou tkanin, které jsou navinuty za sebou a spojují se ve spodním závaží. Jedna z textilií je „zatemňovací“ a téměř nepopouští sluneční paprsky. Druhá je průsvitná a průniku světla téměř nebrání. Látky tvoří na roletě opakující se pruhy a při vytahování dochází k jejich vzájemnému překrývání. Velmi snadno lze docílit toho, že v místnosti zavládne absolutní tma – anebo se do ní naopak dostane spousta přirozeného světla.

Hodí se téměř všude a s údržbou není problém

Na otázku, jestli se rolety den a noc hodí také do vašich oken, byste pravděpodobně dostali kladnou odpověď. Běžně se montují do rámu okna, na stěnu či na strop. Samozřejmě ne vždy je možné roletu připevnit těmito způsoby – ale v takovém případě se nabízí ještě další varianta montáže, a to zavěšení pomocí držáků na rám okna. Bez ohledu na to, jaký způsob montáže nakonec zvolíte, by nemělo dojít k žádným komplikacím. Instalace je poměrně nenáročná a zvládne ji prakticky každý, kdo má po ruce základní nářadí.

Díky jednoduchému konstrukčnímu řešení je možné kdykoliv snadno vyměnit pokažený díl a stejně snadná je i pravidelná údržba. Nečistoty a prach na látkách neulpívají, protože jsou potaženy speciální impregnací. Povrch se v podstatě čistí sám, když se roleta vytahuje a zatahuje. Nicméně u levnějších variant s tímto benefitem příliš nepočítejte, ale i tak vám čištění nezabere příliš mnoho času. Většiny nečistot se zbavíte měkkým hadříkem a teplou vodou, případně prachovkou.

Jaký rozměr zvolit a kolik vás budou stát?

Rozhodli jste se, že dáte roletám den a noc šanci, ale nejste si jistí ohledně správných rozměrů? S tím vám poradí odborníci z e-shopu Labona.cz, kde seženete kvalitní stínící techniku za příjemné ceny.

Rolety od Labony pochází z české produkce a vyrábí se na míru. Cena závisí na zvolených parametrech a dozvíte se ji hned poté, co vyplníte nezbytné údaje v objednávkovém formuláři.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články