Být hodný a vzorný, je začátek konce

Přepracovanost a syndrom vyhoření se týká jak žen, tak i mužů. Je dobré si všímat svého partnera, kolik hodin tráví se svém zaměstnání, protože člověk, který propadne práci a stává se postupně workoholikem, ten to na sobě bohužel nepozná. V dnešní korona době sice mnohým, pokud to samozřejmě jde, zaměstnavatelé nařizují home office. Ale jsou i taková povolání, která nedovolí, aby dotyčný pracoval z domova a dochází do zaměstnání i nadále.

stres v kanceláři

Jenže, co se stane, kolegy postupně skolí korona vir anebo obyčejná chřipka, kolegyně zůstávají s malými dětmi doma na ošetřovačce a najednou nemá kdo ostatní práci udělat. A přitom termíny hoří. Co udělá většinou zaměstnavatel? Ten slušnější se domluví s dotyčným, který ještě zůstal a odolává nemocem, zdali je v jeho možnostech převzít na sebe práci kolegů. Striktní zaměstnavatel, který nerozlišuje mezi prací jednotlivých zaměstnanců, práci prostě navalí na chudáka, který zůstal. Jenže on už nepracuje jen na svých úkolech, ale i na úkolech ostatních kolegů, kteří vypadli. Zpravidla to odnese ten, který je vždy po ruce, neodmlouvá, jen skloní hlavu, práci přijme a dělá o sto šest. Tento člověk je skvělým adeptem pro zhroucení. Nejedná se totiž o něco nového. Jeho kolegové, a i jeho chlebodárce už dávno zjistili, že je tak zvaný držák a hodně vydrží, tak na něho kladou povinnosti geometrickou řadou.

žena při práci – bolest hlavy

Kde je chyba? Zajisté v nadřízeném, který nedeleguje tak, jak by měl. Ale hlavní chyba je v člověku samém, který si nechá líbit kde co. Jeho hlavním problémem bývá nízké sebevědomí a říct ono kouzelné slůvko „NE!“ Je mi líto, ale práci navíc nezvládnu – je větné spojení, které by se svých úst nikdy nevypustil. Jen ještě více zabere, začíná být v práci přesčas a za určitý čas na něho začnou doléhat problémy s přepracovaností. To, když neodejde ze zaměstnání včas, má stále pocit, že ještě něco musí dodělat, že hoří termíny a on je MUSÍ včas dokončit, nedovede si říct o pomoc. Až přestává ony termíny stíhat, začne zapomínat, být roztržitý, nervózní, objevuje se bolest hlavy a přicházejí psychické problémy.
On chtěl být vzorný a hodný. Ale být vzorný a hodný a neustále přebírat na sebe povinnosti druhých, je začátek konce.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články