Ideální pozemek pro stavbu

Jsme lidé rozdílní a je pravdou, že každý má jiné požadavky na bydlení. Neexistuje totiž nějaký univerzální pozemek, který by vyhovoval všem. Každý preferuje jinou krajinu či možnosti, které by mu mělo nové bydlení poskytnout. Pokud si budeme vybírat místo, kde budeme teprve stavět, tak se rozhodně vyplatí dát nejen na svoje priority, pocity a potřeby, ale zároveň je třeba si dát pozor i na další náležitosti, které jsou s pozemkem spojené. Špatný výběr nebo volba by mohly znamenat poměrně nepříjemné zjištění, mnohdy nevratné zpět. V první řadě je například dobré si základní informace zjistit přímo na obci, která má pozemek pod svojí správou. Ta předně podá i informace o tom, zdali se zde neplánuje výstavba silnice, průmyslové zóny nebo jiné skutečnosti, která by mohla do budoucnosti ovlivnit kvalitu bydlení.pozemek na stavbu domu
Na co si dát pozor?

  • Zjistit si, zdali je pozemek vůbec vhodný pro stavbu. Tuto informaci získáme na příslušné obci přímo na stavebním úřadě, kde je k dispozici územní plán. Zde jsou vyznačeny stavební parcely. Některé z nich mají dokonce i dané podmínky, které musí stavebník dodržet, například se může jednat o vzhled střechy, výšku domu či jeho velikost nebo dokonce i typ povolené stavby.
  • Je dobré si ověřit, zda na pozemku nevisí věcná břemena nebo dokonce exekuce.
  • Zajímat se o příjezdovou cestu je nesmírně důležité. Pokud bude přístup na pozemek vlastnit někdo jiný, tak je třeba dojednat věcné břemeno s přístupem a příjezdem na parcelu.


kolečko a cihly na stavbě domu

  • Je cena pozemku výrazně levnější? I to se může stát a to v případě, že zde nejsou v dosahu důležité sítě. Především elektřina, bez které se skutečně neobejdeme a vodovod či jiný zdroj vody, což je další základní a zásadní věc. Tím se zcela jasně prodraží jejich výstavba.
  • Pozemek u lesa je třeba také řádně zvážit. Může to být velmi pěkné a klidné místo, ale pozor na ochranné pásmo lesa, které je 50 metrů. Je pravdou, že se mohou povolit výjimky na menší vzdálenost, ale i to je třeba řádně ohlídat. Mohou nás například překvapit i další určitá omezení, která by zde nikdo nečekal.


Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články