Vliv stresu na hubnutí

Vyhnout se v této době stresu a stresovým situacím je nemožné, protože nás obklopují na každém rohu. Rozhodně se nejedná o nic dobrého, což potvrzuje nemalá řada vědeckých studií, které říkají že stres značně ovlivňuje naše celkové zdraví. Velký vliv má ale také na naši váhu a hubnutí. Jak k tomu dochází?
Na začátek si řekněme, co vlastně stres je. Jedná se o reakci organismu na nepříjemné situace. Naše tělo se v tuto chvíli připraví na krizovou situaci, která dopadne buď, jak se říká bojem nebo útěkem. Nápis stressKrátkodobý stres je pro naše tělo prospěšný. Jedná se o stres, který zažíváme například před vystoupením na veřejnosti nebo před sportovním výkonem. Díky němu jsme totiž motivovaní a dožene nás tak k podání mnohem lepších výsledků. Problém nastává v případě, že je hladina stresu v těle zvýšená dlouhodobě. V této fázi se do krve začíná uvolňovat zrádný a zákeřný hormon kortizol, který způsobuje hned několik reakcí.
Tou první je, že vaše tělo potřebuje mnohem větší přísun energie, aby se mohlo připravit na situaci, kdy byl potřebný její zvýšený výdej. Není tedy nic zvláštního na tom, že dostáváme přirozeně chuť na potraviny, které nám dodají potřebnou energii co nejrychleji a v co největším množství. Určitě vám tedy došlo, že se jedná právě o jídla s vysokým obsahem cukru a tuku. Protože ale k žádnému výdeji nedojde, tyto potraviny nám začínají zpomalovat metabolismus a my začínáme přibývat na váze hlavně v oblasti břicha, což je u zvýšené hladiny kortizolu běžné.
Další reakcí je odbourávání svalové hmoty, která ustupuje hlavně proto, aby uvolnila místo tuku, jež je ukládán pro horší časy, a zvýšení estrogenu. Tomuto hormonu vděčíme za tvarování ženských tvarů, a to nejen u žen. Příznaky, které dále ukazují na zvýšení hladiny tohoto hormonu je špatný spánek, úzkosti, deprese a bolesti svalů a kloubů. Paradoxem také je, že ke stresu často také vede nezdárná snaha zhubnout.Ploché břicho
Druhou stranou mince je velká ztráta hmotnosti při stresu, čímž se dostáváme zpět k hormonu, který zde byl již tolikrát zmiňován. Jelikož každý z nás je originál a naše těla tak fungují a reagují zcela odlišně může se stát, že místo přejídání, způsobeného neustávajícími pocity hladu, budete trpět nechutenstvím, zvracením nebo dalšími zažívajícími problémy a křečemi.
A jaká je tedy moje rada na závěr? Naučte se více relaxovat a udělejte si alespoň trochu času na sebe, abyste si mohli vše pěkně utřídit, nezapomínejte na to, že ne vždy je všechno tak černé, jak se zdá, změňte způsob přemýšlení a neuvažujte nad věcmi, které stejně změnit nemůžete. Uvidíte, že za těchto pár věcí, vám tělo poděkuje ve všech oblastech.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články