Dohlédněte na správné držení těla vašich dětí

Jedním ze základních předpokladů bezproblémového vývoje dětského https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/alergie/ organismu je správné držení těla. Jestliže se dětem deformuje páteř a začnou mít problémy s klouby dolních končetin, může to pro ně znamenat i značná pohybová omezení s přihlédnutím na budoucí projevy částečné invalidity. Součástí tohoto procesu je i správná chůze, resp. podpořená vhodnou obuví a také chůzí naboso. Zdá se to možná jako banalita, ale dětská chodidla potřebují již od raného věku podporovat k vytváření příčné a podélné klenby, a jestliže toto zanedbáme, dojde k vytvoření ploché nohy a dalších značných ortopedických komplikací.

trampolína s ochrannou sítí

Ploché nohy způsobují nepříjemné bolesti bederní páteře, přetěžují zejména kolenní klouby, a dokonce brzdí trávení a využívání živin z potravy, zanáší organismus toxickými zplodinami, a to se pak projeví chronickými obtížemi sníženého imunitního systému, častou nemocností, nachlazením, chřipkami, angínami, projevy alergií atd. Jak vidíte, jedna docela banální záležitost s plochou nohou může mít dalekosáhlé důsledky pro vaše ratolesti v období vývoje jejich těla (a to se samozřejmě týká i dospělé populace).

děti na trampolíně

Proti plochým nohám přitom existují řešení, a docela snadná. Jedním z nich je častá chůze bosou nohou po schodech (nahoru i dolů) a časté vyzouvání bot a bosonohá chůze v přírodě. Samozřejmě je vhodné pořídit dětem odpovídající obuv s anatomickou stélkou (a ta je bohužel spíše nedostatková).

Co však dostatkové je, jsou trampolíny. Skákání na trampolíně velmi výrazně napomáhá správnému vývoji nožní klenby a můžeme tento sport (tuto činnost) doporučit nejen vašim dětem, ale i vám a vašim blízkým. Chcete-li se vyhnout problémům s plochou nohou, provozujte skákání na trampolínách pravidelně, pokud možno denně, alespoň několik minut. Mimo jiné tím posílíte i svalstvo dolních končetin, zlepšíte kondici i náladu a podpoříte lymfatický a imunitní systém.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články