Dovedete si představit bydlení v maringotce nebo v hliněném domě?

Možná se divíte, že je vůbec možné takto žít a hned vás napadají věci – jestli tam mohou sledovat televizi, jak paní domu asi pere prádlo a co počítač a mobilní telefon, kam si ho asi tak dávají nabíjet, když možná nemají přívod elektřiny? Bydlet se dá různě – v domě postaveném ze dřeva, ale i z hlíny. Není výmyslem, že bydlet se dá i v příbytku z konopí!

hliněný dům

Lidé, kteří vyznávají tento způsob bydlení, bývají víceméně spjati s přírodou, vyznávají volnost, nechtějí být svázání dogmaty. Je to i způsob, jak se vyhnout několika milionové půjčce a celoživotnímu splácení hypotéky na stavbu rodinného domu. Ušetříte spousty peněz. Bydlení např. v maringotce vás vyjde na mnohonásobně méně, i když započítáte náklady na pořízení maringotky. Jenže se musíte chtít vzdát výdobytků moderní doby, jak bylo zmíněno na začátku článku.
Známým představitelem alternativního bydlení je oblíbený herec Jaroslav Dušek, známý například z filmu Pelíšky, který vlastníma rukama a za pomoci svých kamarádů a přátel vystavěl hliněnou stavbu. Nechal se inspirovat systémem Superadobe, který představil americký architekt původem z Iránu Nader Khalili. Původně tento systém sloužil pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou, neměli kde bydlet a potřebovali rychlé bydlení. Jedná se o to, že materiál si nakopete na své vlastní zahradě a použijete vše, co lze na vašem pozemku najít a upotřebit. Stavění je velmi jednoduché.

alternativní dům se střechou s trávníkem

Do pytlů od brambor nacpete nakopanou hlínu, prokládáte nasekanou slámou, tuto směs upěchujete a kladete do kruhu. Jednotlivé pytle svazujete ostnatým drátem. Vznikne tak kruhová a kopulí končící stavba, která prý v pohodě odolává hurikánu, zemětřesení a je navíc i zvukotěsná. Ušetříte nemalou částku za práci stavební firmy, protože vše zvládnete sami, když vám nechybí nadšení a přesvědčení, že právě takovéto bydlení je jako stvořené pro vás. Navíc pro ekologicky smýšlející lidi je „hliněný srub“ skvělý už jen proto, že minimalizuje dopad na ekologii.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články