Smrkové jehličí potěší po celý rok

Lesní cestičky jsou skutečně připraveny přinést nejen povzbuzení na mysli, ale jsou různě lemované jehličnatými stromky. Skutečně málokdo ví, že procházka udělá dobře nejen na duši, ale i na těle a to právě díky smrkovému jehličí. Když si cestou posbíráte pár větviček, tak stromečku neublížíte a domů si odnášíte velké bohatství. Je to totiž skvělý lék na kašel, bolest svalů a kloubů. A o co víc, dá se sbírat po celý rok, tudíž i v zimním období, kdy ostatní léčivky odpočívají ve zmrzlé půdě nebo pod sněhovou peřinou. Sice jsou o něco chudší o vitamíny, než jarní větvičky, ale i tak mají v sobě ukryto dostatečné množství vitamínu C a vonných silic.

smrkové větvičky

Smrk není jen jehličnan

V bylinkářství stojí poměrně dost vysoko na špici léčivek a to jen proto, že má především vysoký obsah terpentýnové silice. Ta pomáhá uvolňovat hleny a prokrvuje organismus. Krásně uvolní dýchací cesty a také podpoří odkašlávání. Navíc má antibakteriální účinky, tudíž je naprosto skvělý při léčbě nachlazením. Pomáhá již se zmíněným kašlem, při rýmě, zánětu průdušek, ale rovněž zánětu dutin a horných dýchacích cest. Je vhodný i pro astmatiky.

Uvařte si skvělý čaj

Smrkový čaj není jediná pochoutka, která se dá vyrobit z jehličí. Ale rozhodně počítejte s tím, že je velmi jednoduchá příprava a také vám krásně provoní kuchyni. Čaj je smrkového jehličí se dá běžně pít, ale také lze použít jako účinné kloktadlo při bolestech v krku, zánětech dásní nebo ústní dutiny.

čaj

Jdeme na to:
Slabší větvičku opláchněte vodou a nastříhejte na malé kousky, ty vložte do studené vody a nechte přejít varem. Zhruba 15 minut je dobré nechat louhovat, aby se vše uvolnilo do vody. Poté scedit a můžete osladit medem.  
Kloktadlo můžete připravit tak, že větvičky se zalijí zchladlou vodu na 90°C, tím se uchová vitamín C. K tomu lze přidat citron a med. I tento nápoj lze běžně popíjet a podpořit tak celkovou obranyschopnost. A nejlepší je to, že tento čaj nebo kloktadlo si lze zkrátka vařit po celý rok.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články