Proč bychom se nebavili?

Určitě se shodneme na tom, že jde lidem v jejich životě v první řadě o to, aby tito měli takzvaně zajištěnou existenci. Tedy musíme mít předpoklady pro to, abychom mohli normálně a bez zbytečného strádání existovat. To je totiž to prvotní.
Jenže kromě toho tu musí být i příležitosti k nějakému tomu obveselení se. Občas je zkrátka třeba ‚upustit páru‘, občas se chceme a musíme věnovat i tomu, co nás potěší, a to bez ohledu na to, co to je.

kluk ve vodě
Kdyby neexistovala zábava, nestál by lidský život vlastně za nic.
Každý z nás by si tedy měl najít něco, co mu bude dobře dělat. Pokud je jeho koníčkem jeho práce, je dotyčný vlastně v nemalé výhodě před ostatními, protože se mu tak daří spojit příjemné s užitečným. A ti ostatní by určitě měli mít aspoň něco, co jim zpříjemní volný čas.
A přinejmenším naprostá většina z nás si už dokázala něco pro své obveselení najít. Někdo dává přednost tomu, jiný něčemu jinému, ale na tom vlastně ani trochu nesejde, není-li to pochopitelně něčím, co škodí těm kolem.
Ovšem ani zábava není vždy skutečně zábavou. Protože rozhlédněme se kolem sebe. Kolik lidí si třeba zamilovalo cestování! Kolik z nás nezná větší potěšení než vyrazit někam za hranice všedních dní a třeba i své obce, okresu, kraje, státu či kontinentu! Kolik lidí si oblíbilo dejme tomu účast na koncertech, divadelních představeních, sportovních utkáních! Kolik z nás třeba považuje za vrchol své zábavy posezení s lidmi, kteří jsou jim blízcí, kolik lidí třeba využije nějakých jiných nabídek vyžití organizovaných těmi ostatními! Baví je to, ale…

děvče na houpačce

Ale je jim to už přes rok zakazováno. Bavilo by je to, ale prostě si tak z vůle mocných počínat nemohou. Možná i z rozumných důvodů, ale přesto nejednou nerozumně.
A proto by se pro nás měla stát ne-li přímo zábavou, pak aspoň přitažlivou činností i účast ve volbách spojená s přemýšlením. Abychom si radostně vybrali do svého čela ty, kdo musí-li už nám kratochvíle zakazovat, tak budou činit aspoň odůvodněně. A kdo se také nebudou bavit tím, co je jimi samotnými ostatním zakázáno. Protože v tom už jdou všechny žerty stranou.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články