Celiakie a život s ní

Co to je celiakie a jaký je sní obtížný život? Mnoho lidí si myslí, že by se tomuto stylu života nikdy nepřizpůsobili, ale co když nemáte na výběr? Co, když vás potravinová alergie zasáhne a vám se ze dne na den změní celý život.
Povíme si co to celiakie je a jak sní žít. Celiakie je alergie na lepek neboli gluten. Gluten se vstřebává ve střevech pomocí malých výběžků, kterým se říká klky.

domácí pečivo

Díky těmto výběžkům se většina živin z potravy vstřebává dál do těla. Když ovšem dojde k vytvoření alergie, zmiňovaný gluten není propuštěn dál a tělo proti této látce bojuje jako proti cizí. Dochází tak k zániku klků na vnitřní vystélce střev a živiny se nedostávají dále do těla. Tato nemoc je bohužel celoživotní a vaše zdraví je tak ohroženo. Když se tato nemoc nezačne řešit včas, může dojít k vážným onemocněním. Jediným řešením je stoprocentní celoživotní dieta. Člověk musí upravit svůj jídelníček tak, aby vynechal veškerý gluten. Teprve po prokázání celiakie na gastroenterologickém oddělení pomocí odebrání biopsie přímo ze střev a odběrem krevních vzorků, pro vás začíná těžká doba.

nepříjemné bolesti

Budete muset začít studovat. Když půjdete nakoupit, musíte si řádně přečíst složení každé potraviny. I v potravinách, kde byste to nečekali, se může lepek nacházet. Řádným příkladem je kečup, koření na grilování, brambůrky, čokoláda, ale i uzeniny. Musíte vynechat veškeré pečivo, sladké s oplatkou, rychlé občerstvení jako je pizza, hamburger, smažený sýr, ale i veškeré zahuštěné omáčky. Lepek se nachází ve spoustě potravin a spoustě pokrmů. Nebude to jednoduché a v obchodech strávíte spoustu času, než si uděláte všeobecný přehled. Ale když budete pečlivě studovat, bude to pro vás lehčí a lehčí. Pečivo si můžete péct sami, anebo si ho v některých specializovaných prodejnách koupit. Ovšem cenová relace bezlepkového pečiva je trojnásobná oproti normálu. Celkově bezlepkové potraviny vás přijdou dráž. Ale věřte, že vaše zdraví za to stojí. 

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články