Jak šperk vyčistit, ale nepoškodit

Na to by byla asi velmi jednoduchá odpověď. Stačí naše poklady odnést nějakému odborníkovi a ten se o ně zajisté postará. A přirozeně je to i nejlepší rozhodnutí. Jenomže když zrovna není za rohem a po ruce v čas, kdy to nejvíce potřebujeme, tak si musíme poradit sami. Potom se pár triků a dobrých rad rozhodně hodí, když šperk potřebujeme zrovna pěkně nablýskat.šperky ve šperkovnici
Čistíme zlato
Suchou cestou – potřebujeme jemnou utěrku, nejlépe z mikrovlákna a na ni nasypeme trochu prášku do pečiva. Pomalu tak třeme šperk, až se zanesená místa začnou pěkně třpytit. Potom je dobré vše dobře opláchnout teplou vodou.
Mokrou cestou – postačí miska s vodou a trochou saponátu a jemný zubní kartáček. Šperk namočíme do misky s vodou tak na 15 minut a poté vyčistíme kartáčkem, pláchneme vodou a vysušíme.
Na pomoc můžeme přizvat alobal, kterým vyložíme misku, posypeme jej solí a nalijeme vroucí vodu. Šperk dáme na 10 minut do lázně, což nám stačí na oblečení společenských šatů. Vyjmeme, opláchneme a vyleštíme suchým hadříkem. Poté již jen ozdobíme naši maličkost a je hotovo.

Pozor na drahé kameny

Většinou jsou součástí našich pokladů. Odolné postačí vložit do vody se saponátem a umýt je, poté opět opláchnout a vyleštit. Choulostivé kameny si vystačí s čistou teplou vodou bez saponátů a použít lze velmi opatrně i jemný kartáček. Není vhodné ani mýdlo. Pokud ovšem zjistíme, že je nějaký kamínek volnější, tak raději čištění odložíme a necháme to na odbornících.náhrdelník
Stříbro
Jedná se o velmi rozšířené a velmi často nošené šperky. Dá se použít čištění stejné jako u zlata s alobalem, ale na pomoc si lze povolat například kyselinu citrónovou, kterou rozpustíme v malém množství vody a za pomoci kartáčku předmět vyčistíme. Někdo preferuje zubní pastu, ale pozor na to, aby neobsahovala příliš hrubé částice, které by poškodily šperk. Pomáhá i prášek do pečiva nebo jemný popel či jiné přípravky, které se dají běžně zakoupit v drogérii.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články