Závislost na lécích není vidět

V současné době se běžně řeší problémy pilulkou. Konec konců nám to radí řada reklam v televizi, na internetu a dokonce se k tomu přiklání i lékaři. Jak je ale možné, že se lidé stávají více závislými na tabletkách? Ono není divu, protože do takové závislosti se vpadne velmi pomalu a pozvolna. Dokonce tak nenápadně, že si toho ani okolí nevšimne. A může to trvat i roky. Když je totiž někdo závislý na alkoholu, tak je to na první pohled viditelné a nebudeme si nalhávat, že je to i dostatečně cítit. Ale léky ty se bohužel takto neprojevují. Navíc když je předepisuje odborný lékař, tak to ani pro okolí není nápadné. Bohužel závislost ale není skrytá jen těm nejbližším, ale rovnou samotným pacientům, což je daleko horší.

léky

Zvýšená pozornost na léky

Ne samozřejmě každá léčba má tyto dramatické scénáře a většinou zodpovědní lékaři vědí, jaká je hranice. Nicméně většinou se to týká samotných pacientů, kteří za cenu si více ulevit, zvýší si dávky nebo pořídí další léčivo. Není zrovna řeč o pacientech, kteří mají nařízenou dlouhodobou léčbu silných chronických bolestí. Jde spíše o to, že se některá léčiva používají v neuvážených dávkách. Největší tendenci k tomu mají ženy, které se velmi často cítí v sociální izolaci, jsou unavené, vyčerpané a častokrát frustrované.

Tři hlavní skupiny:

  • Léky proti bolesti – nejčastěji se jedná o analgetika opiátového typu, ale nicméně předávkovat se dá i běžnými léky na klasický recept, pokud se nedodrží doporučená doba dávkování.
  • Hypnotika – jedná se o léky, které se převážně používají na nespavost.
  • Speciální léčivo – to se podává na úzkost, depresivní stavy a podobně.

léky a ruka

Léky se nedají vysadit najednou

Pokud někdo zjistí, že pilulky jsou jeho nejčastějším doplňkem a v podstatě již ani netuší, proč je bere, snad aby vydržel fungovat celý den, tak je zaděláno na malér. Tady pomůže rozhodně odborná pomoc s následným detoxem a navazující ambulantní léčbou. Nenechte si zničit svoje zdraví a vyhledejte raději včasnou pomoc. Na každý problém existuje řešení a nemusí to být zrovna léky.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články