Jak se při hubnutí vyhnout jojo efektu

Kolikrát už jste se snažili zhubnout ale marně? Možná se vám podařilo zhubnout, ale po nějaké době jste pracně zchozené kilogramy měli zpět. Obávaný jojo efekt je strašákem velké části lidí, kteří se pouští do hubnutí. Jak se ho vyvarovat a co udělat pro to, abyste si váhu po zhubnutí udrželi?

ploché břicho

Co to vlastně je onen obávaný jojo efekt?
Jojo efekt často přichází jako důsledek rychlých diet, kdy sice rychle zhubnete několik kilogramů. Po návratu k vašim běžným stravovacím zvyklostem pak většinou máte kila rychle zpět. Tyto typy diet ale nejsou pro tělo vůbec vhodné ani zdravé.
Podle výzkumů ti lidé, kteří drželi některou z krátkodobých diet, nabrali 30% – 60% úbytku kilogramů do jednoho roku zpět. To pak lidi nutí zase se pouštět do dalších diet, kdy většinou opět následuje návrat k původní váze a takhle se to vrací pořád dokola jako jojo. Od toho název jojo efekt.

měření břicha

Cesta ke štíhlosti bez obávaného jojo efektu
Možná někdy chcete všechno hned a obzvlášť pokud jde o vaši postavu. Ale tím můžete napáchat více škody než užitku. Za zdravé hubnutí se bere to, když za měsíc shodíte kolem 2 kilogramů. Možná vám to bude připadat jako běh na dlouhou trať, než se dopracujete k vaší vysněné hmotnosti, ale jojo efekt nebude v takovém případě pro vás strašákem.
Zaměřte se na tyto body, které vám pomohou ke štíhlosti:

  1. Jezte pravidelně a v rozumných porcích
  2. Myslete na dostatečný a vhodný pitný režim
  3. Zařaďte do vašeho jídelníčku bílkoviny a vlákninu
  4. Omezte cukr
  5. Jezte pomalu a jídlo si vychutnávejte
  6. Dopřejte si dostatečně dlouhý a ničím nerušený spánek
  7. Nezapomínejte na pravidelný pohyb

Dodržováním zdravého životního stylu a vyvarováním se nevhodných diet nejen předejdete jojo efektu, ale budete se cítit lépe po všech stránkách. Štíhlá postava pak už jen bude takovou třešničkou na dortu.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články