Jak i bez klimatizace ochladíte dům? Pomůžou venkovní žaluzie

I když je venku pětatřicet ve stínu a vzduch se ani nehne, u vás v bytě nebo domě může být mnohem příjemněji – a to i bez klimatizace. Pomůžou vám k tomu venkovní žaluzie nebo rolety. Ty v některých případech ochladí místnost až o 10 °C, navíc perfektně zatemňují, takže si doma i přes den vytvoříte tmu jako v noci.

obraz_1

Zachytí víc než 96 % slunečních paprsků

Venkovní žaluzie (případně i rolety) mají zásadní výhodu: sluneční paprsky zachytí ještě dříve, než vůbec projdou k vám do domu. Například podle výpočtů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejich částí zatemněná venkovní žaluzie ve světlé barvě zachytí a odrazí zpět 96,3 % dopadající sluneční energie. Proti slunci a teplu vás tak ochrání lépe než například vnitřní stínění.

Pokud venkovní žaluzie nakombinujete s kvalitními okny, dveřmi i zateplením domu, srazíte letní teplotu v domě až o 10 °C, aniž byste zapínali klimatizaci. To oceníte zejména v noci, kdy puštěná klimatizace zbytečně ruší, ale vy potřebujete příjemnou teplotu na spaní.

Venkovní žaluzie nebo rolety navíc výborně zatemňují. Pokud si ráno rádi přispíte, chodíte na noční směny nebo máte malé děti, které přes den spí, s venkovním stíněním i přes den ve své ložnici či dětském pokoji vytvoříte noc.

Stínění si namontujete i sami

Nevýhodou venkovního stínění je ale komplikovanější montáž. Nejlepší je, když s ním počítáte už při projektování domu a nachystáte vše tak, abyste krycí box včetně bočního vedení elegantně skryli pod fasádu. Pokud už máte hotový dům, nejspíš zvolíte variantu přiznaných žaluzií, kdy krycí box i vodicí lišty nainstalujete přímo na fasádu.

Oproti vnitřnímu stínění jsou venkovní žaluzie nebo rolety také dražší. Tuto nevýhodu ale částečně eliminujete tím, že si žaluzie zaměříte a nainstalujete svépomocí.

Dnes existují e-shopy, ve kterých si objednáte venkovní žaluzie na míru. Stačí tedy, když si zaměříte okna, naklikáte na e-shopu typ žaluzie, barvu lamel, způsob ovládání nebo způsob kotvení, a objednáte. Nejpozději do měsíce vám žaluzie přijdou, bezpečně zabalené v krabicích a doplněné podrobným montážním návodem.

main_girltime-zaluzie-2

Pomůže vám soused nebo kamarád

Instalace venkovních žaluzií je o něco složitější než například instalace vnitřních žaluzií, ale s pomocí návodu si s ní poradí každý zručnější kutil. O pomoc klidně poproste kamaráda nebo souseda, případně zavolejte do firmy, u které jste žaluzie objednali. Obvykle vám s instalací na dálku poradí.

Investice do venkovního stínění se vám pak rychle vrátí. Ušetříte peníze za klimatizaci a její provoz, i v těch největších vedrech vám bude doma příjemně a když zatemníte, budete mít v pokoji tmu jako v noci. Skvělé na odpolední siestu nebo sledování filmů.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články