Zdraví z okenního truhlíku

Jednou z vyhledávaných bylinek, která se spokojí s růstem v truhlíku či květináči, je BAZALKA PRAVÁ. Pěstuje se jako jednoletá a k dobrému růstu potřebuje vlhko, světlo a mnoho tepla. Nemá ráda mráz. Vyžaduje humózní půdu bohatou na živiny. Trvale venku by měla zůstat až v období, kdy nehrozí mrazíky. Sklízí se na počátku kvetení. Užívá se v kuchyni místo ostrého koření. Napomáhá trávení, podporuje činnost srdce a blahodárně působí na nervy. Přidává se do čaje proti nachlazení a kašli.čajové sáčky
KERBLÍK se pěstuje jako jednoletý pro listy, které chuťově připomínají petržel. Vysévat se může od jara do podzimu, ale nemá moc rád přesazování. Sklízí se mladé listy. Používá se čerstvý do polévek a omáček nebo zeleninových salátů. Dává nám potřebné vitamíny.
HEŘMÁNEK PRAVÝ patří k nejstarším léčivým bylinám. Potřebuje slunce, lehkou a suchou půdu. Sklízí se rozkvetlé květy. Zpracovává se na čaje a masti. Je vyhledávaný pro protizánětlivé a hojivé účinky. Ochutnat ho můžete jako čaj, který má silně uklidňující účinky a šálek před spaním dělá divy. Nejvíce je využívaný v dětské kosmetice.
ČERNÝ KMÍN je jednoletka, jejichž plodem je tobolka s temně hnědými až načernalými semeny. Je odolná proti horku a má dobrou a rychlou klíčivost semen. Sklízí se celé rostliny a suší se ve stínu. Dříve se bylina užívala jako náhražka pepře a koření do chleba. Působí močopudně, podporuje činnost žlučníku a pomáhá při žaludečních křečích.heřmánkový čaj
SATUREJKA ZAHRADNÍ tvoří keř, který nemá rád extrémy. Vyžaduje chráněné stanoviště. Po výsevu je nezbytné udržovat stálou vlhkost. Sklízí se květy a listy, a to vše za slunného počasí. Používá se do čajových směsí a ke kořenění masitých pokrmů a salátů.
PELYNĚK ESTRAGON je vytrvalá vlhkomilná a teplomilná rostlina. K životu potřebuje světlé stanoviště a propustnou půdu. Má stejné využití jako saturejka.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články