Probuďte svou múzu

Původní slovo múza pochází ze starého Řecka, kterým se potulují dcery otce nejvyššího boha Dia a matky Mnémosyné. Mnémosyné je řeckou bohyní paměti. Dcery těchto rodičů jsou bohyně původem taktéž ze starého Řecka a přinášejí všem těm, kteří jsou jim nakloněni, vnuknutí, myšlenku, nápad, které přijdou jakoby znenadání. Kdo je nadán literárně, ať si píše články jen tak pro sebe tak zvaně „do šuplíku“, nebo je dramaturgem či skládá operu, potřebuje nutně svou nenápadnou, ale velmi žádanou múzu, bohyni umění. Jakmile přijde a zpravidla chodí nenahlášená, pak se dotyčný chopí pera, tužky či klávesnice svého počítače a slova a nápady se začínají jen hrnout. Někdy je třeba se dostatečně soustředit a jindy naopak vznikají nejlepší díla v nepředstavitelném chaosu. Nápady, náměty, pointy, to vše si dotyční zapisují, kam jen mohou, aby pak ve chvílích tvoření je dovedli k dokonalosti.

socha řecké bohyně

Řekl vám někdo, že máte literární talent a že byste se jím mohli i živit? Vy jste mu nevěřili, protože už jste se viděli v dlouhé řadě čekatelů na vydání knižního titulu. Sami jste sobě začali klást překážky. A že byste se snad mohli stát slavnými a při vydání knihy podepisovat cizím lidem a fanouškům svůj bestseler? Tak to jste škrtli rovnou. Jenže vydání knihy sebou nese i věci, které vám nejsou milé, ale milými se můžou stát. Nestačí jen mít obrovský talent, jemnou inspiraci, skvělé nápady, důležité je i být včas na správné místě, mít známé, kteří vám poradí.

řecká múza zobrazená v srdci

Mít nastražené anténky a vnímat, co je pro vás podstatné a umět si vyselektovat podstatné a nepodstatné věci. A v neposlední řadě být připraven na úspěch! Ne – klást si překážky, ale malovat si, jaké to bude, když si mou knihu budou prohlížet cizí lidé, když jí budou listovat mí fanoušci a být připraven i na komunikaci s nimi. Fanoušci dělají knihu. Kdyby ji nikdo nečetl, neprodávala by se a knižní vydavatelství by jen horko těžko vám příští rok nabídlo k vydání další titul.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články