Karanténa zvyšuje riziko úzkostí, pomůže denní režim i sport

Co se mnou bude? Onemocním? Nebo přijdu o práci? Jak zaplatím příští nájem, splátku na auto nebo hypotéku? V době pandemie koronaviru a v souvislosti s omezením pohybu na veřejnosti se zvyšuje počet lidí, kteří podléhají úzkostem, panickým a depresivním stavům nebo přímo beznaději. Karanténa je náročné období pro každého, citlivější jedinci navíc stres z dlouhodobého pobytu doma hůře snášejí. Kam se během karantény obrátit o pomoc? Na co se zaměřit a čemu se raději vyvarovat?

girltime-cz-adicare-cz-nahledovy (1)

Využijte poradny online

Pandemie koronaviru přinesla celosvětově výjimečnou situaci, se kterou se většina z nás musí vyrovnat. Kromě mimořádných opatření, která nařídila nošení roušek při nutných cestách do zaměstnání nebo na nákupy, je pro většinu stresující nucený pobyt doma. Sociální distanc je navíc otázkou několika měsíců, možná dokonce v jisté formě i celého dalšího roku nebo dvou. Domácí izolace tak bezpochyby vyvolává tíseň nejen u citlivých jednotlivců, není proto od věci se obrátit na odbornou pomoc. Vhodné je v této době využít online ambulanci psychoterapie, kdy odborníci poradí okamžitě skrze platformy typu messenger, skype nebo whatsapp.

girltime-cz-adicare-cz-01

Dbejte na denní režim

Kromě možnosti využití odborných rad psychoterapie Praha, na které se díky videohovorům mohou obrátit lidé z celé republiky, je nutné se sžít se stávající situací a uspořádat si denní rytmus. Vhodné je mít dané plány na celý týden a dodržovat režim dne. Běžné aktivity, jako jsou vstávání, jídlo nebo usínání, se snažte dělat pravidelně. Rozhodně není dobré ponocovat nebo vstávat později než obvykle, naruší se tím rovnováha. Velký pozor si dejte na požívání alkoholu, případně jiných drog, které mohou stavy v době nuceného pobytu ještě zhoršit.

Jděte na procházku nebo si zasportujte

Alkohol se může jevit jako únik, bohužel jen dočasný. Ranní kocovina stresovou zátěž ještě posílí, čímž může dojít k projevům paniky, úzkosti nebo dalších depresivních stavů. Raději se zaměřte na pohyb. Procházka na čerstvém vzduchu prospěje a umožní lepší spánek.

girltime-cz-adicare-cz-02 (1)

Stejně tak únava z pohybové aktivity, běhu, jízdy na kole nebo na bruslích. V případě obav ze sportování na veřejnosti si lze zasportovat i doma, na internetu lze najít instruktážní videa mnoha sportovců cvičících v domácím prostředí.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články