DPP nebo HPP? Co byste měli vědět, než nastoupíte do práce

Hledáte si novou práci? V tom případě byste určitě měli vědět, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými pracovními poměry, na které v tomto světě narazíte.

Zatímco někde se setkáte se slovíčkem HPP, jinde se na vás z inzerátu bude usmívat pojem DPP. Ještě než nějakou smlouvu podepíšete, měli byste mít jasno, co vlastně svým podpisem ztvrzujete. Ne všichni si jsou mezi těmito pojmy jistí v kramflecích.

Hlavní pracovní poměr nebo brigáda?

Nejčastěji se setkáte s termínem hlavní pracovní poměr nebo brigáda. Nejedná se o totéž a to je dobré vědět. Zatímco hlavní pracovní poměr zpravidla trvá delší dobu a uzavírá se podpisem pracovní smlouvy, v případě dohody jde ve většině případů o krátkodobý pracovní poměr, který se stvrzuje podepsáním buď dohody o provedení práce, nebo dohody o pracovní činnosti – ani tyto pojmy ale nejsou jedno a to samé, tak pozor!

Pečlivě si projděte smlouvu

Pracovní smlouvě je potřeba věnovat dostatek pozornosti. Podepsat něco ve spěchu a bez předchozího prostudování si všech náležitostí by mohl být pořádný krok vedle.

Pamatujte, že pracovní smlouva musí být vždy uzavřena písemně podpisem obou stran. Musí se v ní nacházet řada důležitých náležitostí, které si určitě pohlídejte – jedná se o druh práce, kterou budete vykonávat, místo, kde se bude práce a den nástupu.

Zkušební doba – ano nebo ne?

Ve většině případů je součástí pracovní smlouvy ujednání o zkušební době – ta musí být sjednána nejpozději v den, ve kterém je pracovní smlouva uzavírána.

Zkušební doba nesmí trvat déle nežli tři měsíce, pakliže nastupujete na pozici vedoucího, pak se lhůta zkušební doby může prodloužit až na půl roku. Ptáte se, jestli je zkušební doba vhodná či naopak? Její nespornou výhodou je určitě fakt, že jak zaměstnavatel, tak samotný zaměstnanec mohou v její době od smlouvy ustoupit a to ze dne na den.

DPČ nebo DPP?

Pakliže se rozhodnete přistoupit na nabídku práce, která bude mimo pracovní poměr, pak se budete rozhodovat mezi dvěma formami spolupráce – a to buď DPP nebo DPČ. Na začátek upozorníme, že i tyto dohody musí být vždy uzavřené písemně.

Zajímá vás, jak se mezi sebou tyto dohody liší? DPP můžete uzavřít pouze u jednoho zaměstnavatele a to až na 300 hodin za rok. Předmětem dohody je plnění určitého pracovního úkolu. Pokud při DPP nepřesáhnete příjem 10 000 Kč za měsíc, odvádí se z částky pouze daň z příjmu.

DPČ lze uzavřít i na více jak 300 hodin za rok, přičemž ale práce nesmí v průměru překročit 2,5 dne za týden. Nevýhodou je fakt, že se zdravotní a sociální pojištění odvádí už ve chvíli, kdy výdělek přesáhne částku 2 500 Kč za měsíc. Zvažte tedy sami, jaká varianta dohody se vám vyplatí více.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články