Co na vás prásknou vaše nehty? Možná se budete divit

Pro většinu lidí jsou nehty zanedbatelnou částí těla. Někteří si dokonce myslí, že na jejich vzhledu vůbec nezáleží, protože si jich nikdo nevšimne – a to je omyl.

Pokud patříte k ženám, které se o své nehty starají a kterým záleží na jejich vzhledu, pak od nás máte palec nahoru. Určitě se shodneme na tom, že stačí někomu podat ruku a rázem si všimnete, jestli jsou jeho nehty nevzhledně okousané, jestli je na nich zbytek původního laku nebo jestli má kolem nehtů jednu záděru vedle druhé.

Nehty prozrazují hodně

Nejenže podle vzhledu nehtů okamžitě poznáte, jestli o ně daný člověk dbá či nikoli, ale navíc nehty mohou prozradit mnohé i o jeho zdravotním stavu.

Myslíte si, že je to hloupost? Pak si přečtěte následující řádky, ve kterých vás jistě přesvědčíme o tom, že to taková hloupost vlastně není. A kdo ví – možná vám dnešní článek otevře oči v tom, co vaše nehty druhým prozrazují právě o vás!

·        Nehty, které se třepí a lámou

Když se vám čas od času podaří nešťastnou náhodou zalomit nehet (znáte to – stačí se nehtem zachytit o svetr nebo se snažit otevřít plechovku a je to hned), pak není potřeba se nad něčím pozastavovat.

Jakmile se vám ale nehty lámou až nezdravě často a stačí jim k tomu opravdu málo – jen se něčeho dotknete a kus nehtu je rázem pryč, nebo pokud vás trápí nevzhledně třepící se nehty, pak byste se měli zamyslet, jestli není problém někde jinde. Na vině by totiž mohl být buď nedostatek vitamínů, nebo také špatná funkce štítné žlázy.

·        Nehty, které mají nepřirozeně zažloutlý odstín

Se žlutým zabarvením nehtů se potýkají především kuřáci, jejichž nehty získají nažloutlý nádech kvůli tomu, že v ruce drží cigaretu. V takovém případě nejde o žádný zdravotní problém, jde pouze o estetický dopad tohoto zlozvyku – sice to na pohled nevypadá pěkně, ale není potřeba se nějak znepokojovat.

Na druhou stranu jsou mezi námi i tací, jež mají nehty žluté, i když nekouří. Jak je to možné? V tomto případě může jít o plíseň, kterou byste měli řešit s kožním lékařem. Plíseň se může objevovat jen na některých nehtech, postihnout však může i úplně všechny.

·        Nehty, na kterých jsou bílé čárky

Objevili jste na svých nehtech bílé čárky a netušíte, kde se tam vzaly? Bílé linie se na nehtech mohou objevit v případě, kdy se do nehtu třeba uhodíte – tehdy jde o projev mechanického poškození.

Dobrou zprávou je, že pokud k jejich vzniku došlo vlivem nějakého úrazu (stačí i drobné cvrnknutí se do nehtu), jde o drobné narušení, které po pár týdnech samo od sebe odezní – nehty odrostou.

Pokud ale víte, že jste se do nehtu neuhodili a přesto na nich vidíte bílé linie, pak zpozorněte – mohlo by jít o onemocnění ledvin, což je určitě potřeba začít řešit co možná nejdříve.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články