Jak na údržbu dřevěné podlahy?

Dřevo je jako stavební materiál znám už od nepaměti a jeho popularita přetrvává dodnes. Nejčastěji ho můžeme vidět v interiéru na podlahách, kde v sobě snoubí praktičnost a eleganci. Dnes velmi často vídáme v domácnostech podlahy vinylové, které přímo k nám domů přinášejí alespoň trochu přírody. Dřevěné podlahy však nejsou výjimečné jen díky svému vzhledu, ale i dlouhé životnosti nebo skutečnosti, že dokáží stárnout s neskonalou grácií. Přesto je dřevěné podlaze potřeba věnovat alespoň trocha péče a vztahují se na ní jiná pravidla než na podlahy z umělých materiálů. Jak na správnou údržbu dřevěné podlahy, která nám díky tomu bude dobře sloužit?

Dřevěná podlaha
 
Základní povrchovou úpravu provádíme za pomoci speciálních olejů a laků. Nesmíme však zapomínat na kvalitní čisticí prostředky, které patří též k základní výbavě pro dřevěné podlahy. Rozhodně není vhodné setřít podlahu vodou s běžným saponátem, dříve nebo později totiž povrch začne protestovat. Mohou se objevit nevzhledné mapy a dřevo může začít bobtnat. Správný systém ošetřování a čištění jde ruku v ruce s dlouhou životností a vzhledem dřeva. Neméně důležitým faktorem, který ovlivňuje kvalitu dřeva v průběhu času, jsou okolní vlivy prostředí. Kvalitu podlahy ovlivňuje zejména relativní vlhkost vzduchu v místnosti a teplota. Optimální hodnoty v tomto případě činí pro teplotu kolem 20°C a relativní vlhkost v rozmezí 50-60%. Jedná se o ideální klima v interiéru, které neprospívá pouze dřevěné podlaze, ale i masivnímu nábytku nebo vám samotným.

Moderní design
 
Důraz klademe i na samotný povrch dřevěné podlahy. Veškeré pohyblivé části nábytku by měly být osazeny správnými kluzáky a pohyblivé židle správnými měkkými kolečky, které zabrání poškrábání povrchu dřevěné podlahy. Dřevěné podlahy pak co nejméně vystavujeme vodě, která by je mohla nenávratně poškodit.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články